Jąkanie to nadal nie do końca poznane zaburzenie. Dotyka ok. 1% dorosłych oraz 4% dzieci na świecie. Osoby jąkające się często unikają wypowiadania się, wycofują się z pełnienia różnych ról społecznych, milczą w towarzystwie. Boją się momentu, w którym wystąpi jąkanie, a także reakcji otoczenia. Właściwa reakcja otoczenia, rodziny, kolegów, koleżanek może bardzo pomóc osobie jąkającej się.
Jak możemy pomóc?
Możemy pomóc osobie jąkającej się uważnie ją słuchając i traktując ją jak partnera w rozmowie. Bardzo ważna jest akceptacja takiego sposobu wyrażania się. Nie okazujmy zdenerwowania czy zniecierpliwienia, nie przerywajmy i nie mówmy za osobę jąkającą się. Pozwólmy, aby skończyła swoją wypowiedź. Starajmy się utrzymywać kontakt wzrokowy w czasie rozmowy. Zachęcajmy osoby jąkające się do mówienia – „Lepiej mówić jąkając się niż milczeć płynnie”.
Osoby chcące poznać to zaburzenie bliżej, zapraszamy do zapoznania się z prezentacją pt. „Jąkanie – zaburzenie wielowymiarowe” oraz do obejrzenia filmu Jąkanie - krótki film animowany
Joanna Dudkiewicz, neurologopeda