Jak wspierać dziecko podczas nauki zdalnej?
- kilka praktycznych wskazówek dla Rodziców
- Najważniejsze jest zaspokojenie potrzeb emocjonalnych dziecka
Pamiętaj, że jedną z najistotniejszych potrzeb człowieka jest potrzeba bezpieczeństwa. W czasie pandemii poziom lęku wzrasta – ważne jest, by rozmawiać z dzieckiem o tym, co się dzieje i dlaczego obecnie nie może ono chodzić do szkoły. Warto unikać eksponowania dzieciom treści przedstawianych w mediach, ponieważ mogą one generować silniejszy lęk i niezrozumienie.
Należy zaspokajać u dziecka potrzebę ruchu (na tyle, ile jest to możliwe i jest zgodne z obostrzeniami) oraz utrzymywać aktywności preferowane dotychczas przez dziecko.
Dla dziecka bardzo ważne będzie także podtrzymanie kontaktu z rówieśnikami oraz członkami rodziny za pomocą komunikacji zdalnej.
- Przygotuj plan dnia wspólnie z dzieckiem
Rutyna i plan dnia także dają dziecku poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Zaplanuj wspólnie z dzieckiem, jak będzie wyglądał dzień. Możecie stworzyć plan dnia w formie graficznej (np. w postaci tabelki). Ważne, aby w schemacie dnia, oprócz czasu na naukę i obowiązki domowe, znalazł się czas na odpoczynek, zabawę, aktywność fizyczną, posiłki oraz rozmowy z rówieśnikami.
- Pamiętaj, aby wymagania wobec dziecka były adekwatne do jego możliwości
Każde dziecko rozwija się w różnym tempie, ma inne możliwości poznawcze, a także inną odporność emocjonalną. Podczas nauki jedne będą potrzebować całkowitej ciszy, inne będą wymagać dodatkowej stymulacji w postaci ściskania piłeczki czy robienia rysunków. Pamiętaj także o zapewnieniu dziecku przerw – praca umysłowa jest często bardziej efektywna, gdy wykonujemy ją etapami, a pomiędzy robimy pauzy przeznaczone np. na krótką aktywność ruchową.
- Pozostań w kontakcie z nauczycielami
Ustal wspólnie z nauczycielami, w jaki sposób i kiedy możesz kontaktować się z nimi. Wymiana informacji pomiędzy Rodzicem a Nauczycielem oraz wspólnie ustalone działania dydaktyczno-wychowawcze są podstawą w procesie edukacyjnym dziecka. Dodatkowo, możecie się wspierać nawzajem! Dobra współpraca z pewnością korzystnie wpłynie na Twoje dziecko.
- Chroń dziecko przed niebezpieczeństwami Internetu
Dzięki Internetowi istnieje możliwość nauki zdalnej, komunikacji z innymi ludźmi czy korzystania z rozrywki. Jednak należy pamiętać, że Internet niesie ze sobą różne niebezpieczeństwa. Ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem o tym, w jaki sposób rozważnie korzystać z Internetu. Warto także umówić się z dzieckiem, ile czasu będzie spędzało przed ekranem, pamiętając o tym, żeby nie był to wyłącznie czas przeznaczony na naukę.
Źródła:
https://unicef-koronawirus.pl/edukacja/5-wskazowek-dla-rodzicow/?lang=pl
http://jce.pl/liceum/jak-wspierac-dzieci-w-klasach-1-3-w-trakcie-edukacji-zdalnej.html
Opracowanie: Hanna Sikora – psycholog, PPP 3